+ Yorum Gönder
 1. 1
  Fashion
  Bayan Üye

  Yaz aylarında nasıl beslenmek gerekir

  Yaz aylarında nasıl beslenmek gerekir

  Yaz aylarında giderek ısınan havanın etkisi ile oluşan terleme sonrası artan sıvı ihtiyacını karşılamanın en kolay yolu su içmektir. Su içmek için susamayı beklememek gerekir. Bu nedenle günde en az 2-2,5 litre su içmeye dikkat etmek gerekmektedir. Özellikle çocuklar, hamileler, yaşlılar ve sporcular aşırı su kaybettiklerinde ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirler.

  Terle kaybolan sıvı ve mineral eksikliğini gidermek için hazır meyve suları, gazoz ve kolalı içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları, ayran, bitki çayları, meyvenin kendi tadı ile yapılmış kompostolar, içecek olarak tercih edilmelidir.

  Öğün atlamamaya özen gösterilmeli 3 ana öğün mutlaka tüketilmeli mümkünse ara öğünlerde eklenerek kişilerin öğünlerde fazla yemek yemesi engellenmelidir.

  Yaz aylarında yağlı, kızartılmış ve kavrulmuş besinler yerine fırınlanmış, ızgara veya haşlama besinler tercih edilmelidir. Yağsız kırmızı et haftada 1-2 defa olmak üzere balık, tavuk gibi omega 3 yönünden zengin besinleri tercih etmek aynı zamanda kalp sağlığı açısından da önemlidir.

  Özellikle yaz aylarında ağır tatlılar yerine sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tercih edilmelidir. Sütlü tatlılardan dondurma iyi bir tercih olmakla beraber riskli gıdalar arasında olduğundan iyi muhafaza edilmediğinde besin zehirlenmelerine sebep olabilir.

  Yaz aylarında sıcaklığın artmasıyla ortaya çıkan en önemli konulardan biri de gıda zehirlenmeleridir. Açıkta satılan gıdalar hijyenik ortamda üretildiğinden ve muhafaza edildiğinden emin olmadığınız gıdaları tüketmeyin. Besinlerin saklanması diğer dönemlere oranla yaz aylarında daha fazla önem taşır.

  Alkol tüketenlerin alkolün diüretik (idrar söktürücü) özelliği nedeniyle daha dikkatli olması gerekiyor. Çünkü alınan alkolün vücuttan atılması esnasında sıvı ile birlikte mineral de kaybedileceğinden sıvı elektrolit dengesi bozulabilir.

  Genel Öneriler
  - Yaz ayların sıvı kaybı çok olur. Bol bol su için.
  - Bol miktarda sebze ve meyve tüketin.
  - Yazın fazlaca yapılan kızartmalardan uzak durun.
  - Az yağlı yapılmış zeytin yağlı sebzeleri tercih edin.
  - Et tercihlerinizi de ızgara veya fırında pişirme yöntemleriye az yağlı olarak tercih edin.
  - Dondurmayı dikkatli tüketin.
  - Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tercih edin.
  - Tuz tüketiminize dikkat edin.
  - İşlenmiş gıdalar yerine, yazın bolca bulunan taze sebze ve meyveleri tercih edin.
  - Alkollü ve asitli içeceklerden yaz aylarında sakınmak gerekir. Bunun yerine soda, ayran, su tüketin.
  - Yaz aylarında ağır yemekli öğünlerden kaçınmalıdır. Ağır olmayan yoğurt ve sıvı gıdaların tercih edilmesi sıcakla beraber gelen rehaveti önler.
  - Gece geç saatlerde yemek yemeyin. Akşamları metabolizma normalden daha yavaş çalıştığı için besinler zor yakılır.
  - Günlerin uzaması avantajını kullanarak fiziksel aktivitenizi arttırın. 2. 2
  VESLiHAN
  Bayan Üye

  Cevap: Yaz aylarında nasıl beslenmek gerekir

  Yaz aylarında ağır ve yağlı yemeklerden uzak durmak ve sulu gıdalar ile beslenmeleri gerekmektedir.Yaz aylarında sağlıklarını tehlikeye atacak olan ağır sporlardan uzak durmalı çok fazla ter atacakları için de sıvı besinleri tercih etmeleri gerekir.+ Yorum Gönder
5 üzerinden | Toplam : 0 kişi