+ Yorum Gönder
 1. 1
  Toprak
  Özel Üye

  İstanbul İlinin Sarıyer İlçesi

  Sarıyer, İstanbul


  Koordinatlar: 41°11′28 29°00′34

  Sarıyer,

  Sarıyer'in İstanbul'daki konumuBilgilerBağlı olduğu il:İstanbulYüzölçümü:162 km2Nüfus: (2007)276.407 (TÜİK)Nüfus yoğunluğu:1,497 kişi/km2Mahalle sayısı:32 (24+8)Köy sayısı:8 (Yeni yasa gereği mahalle olarak kabul edilmekte)Koordinatlar:41°11′28 29°00′34Belediye başkanı:Yusuf TülünKaymakam:Mehmet Ersoy
  Sarıyer İstanbul'un bir ilçesidir. Güneyde Beşiktaş, batıda Şişli ve Eyüp ilçeleri ile doğuda İstanbul Boğazı, kuzeyde Karadeniz ile çevrelidir.
  Kıyıda bulunan mahalleler (Kuzeyden güneye):
  Kısırkaya
  Gümüşdere
  Kilyos
  Demirciköy
  Rumelifeneri
  Garipçe
  Rumelikavağı
  Yenimahalle
  Merkez Mahallesi, Sarıyer
  Büyükdere
  Çayırbaşı
  Kireçburnu
  Tarabya
  Yeniköy
  İstinye
  Emirgan
  Baltalimanı
  Rumelihisarı Sarıyer'in Boğaz'a kıyısı olan semtleridir.Diğer mahalleler (Kuzeyden güneye):
  Uskumruköy
  Zekeriyaköy
  Maden Mahallesi
  Bahçeköy Beldesi Kemer, Merkez, Yenimahalle Mahalleleri
  Cumhuriyet Mahallesi
  Ferahevler Mahallesi
  Derbent Mahallesi
  Daruşşafaka Mahallesi
  Pınar Mahallesi
  Poligon Mahallesi
  Reşitpaşa mahallesi
  Fatih Sultan Mehmet MahallesiSarıyer'in adını, yoğun yapılaşmadan önce, ilçe merkezine yakın Maden semtinde görülen sarı renkteki topraktan, Sarı Saltık'ın sarıyerde medfun olması nedeniyle Sarı er isminin zamanla Sarıyer'e dönüşmesi ya da bölgede doğal yayılım gösteren katır tırnağı bitkisinin çiçeklendiği zaman tüm bölgenin belirgin bir şekilde sarı olmasından aldığı düşünülmektedir. Sarıyer İlçesi toplam 24 mahalle, 8 köy ve 1 belde belediyesinden (Bahçeköy) oluşmaktadır.

  Turizm

  Sarıyer'ın, Karadeniz ve Boğaz kıyısındaki plajları, yaz aylarında bir turistik cazibe merkezi halini alır. Ayrıca yalıları ve Bizans surları ile tarihi alt yapısı oldukca cazibedardır.
  Rumeli Hisarı, Atlı Köşk, Sadberk Hanım Müzesi, sivil mimari örneği yalıları, iskeleleri, kiliseleri, su kemerleri ve doğasıyla Sarıyer, İstanbul ili içerisinde önemli bir turistik güzergahtır. Ayrıca Rumeli Feneri'ndeki Ceneviz kaleside görülmeye değer yerlerindendir.

  Eğitim Kurumları

  İstanbul Teknik Üniversitesi,Marmara Üniversitesi (Fransızca İşletme) Boğaziçi Üniversitesi, Koç Üniversitesi,Işık Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi, Adile Sadullah Mermerci Polis Meslek Yüksekokulu, Harp Akademileri Sarıyer ilçesinde bulunan yüksek öğretim kurumlarıdır.
  Özel liseler:
  F.M.V. Özel Ayazağa Işık Lisesi
  İstek Özel Kemal Atatürk Lisesi
  İstek Özel Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi
  Özel Acarlar Lisesi
  Özel B.J.K Lisesi
  Özel Cent Lisesi
  Özel Daruşşafaka Lisesi
  Özel Erol Altaca Lisesi
  Özel Yeni Yıldız Lisesi
  Özel Yüzyıl Işıl Lisesi

  Mesleki eğitim veren okullar ise:
  Ali Akkanat Çok Programlı Lisesi
  Anadolu İmam Hatip Lisesi
  Cevat Koçak Ticaret Meslek Lisesi
  Mehmet Şam Ticaret Meslek Lisesi
  Mustafa Kemal Anadolu Öğretmen Lisesi
  Sarıyer Kız Meslek Lisesi
  Şükran Ülgezen Anadolu Meslek Lisesi


  Spor

  Bu ilçenin en ünlü takımı 1982-1994 ve 1996-1997 yılları arasında Türkiye 1. Ligi'nde oynamış olan Sarıyer Gençlik Kulübü'dür. Beyaz Martılar, boğazın en büyük takımı ve bir zamanlar üc büyüklerlin korkulu rüyası olmuştur. Diğer ünlü takımıysa 2003-2005 arasında 3. Lig (4. Kademe)'de oynamış olan Yeniköyspor'dur.Ayrıca Sarıyer BLD., Pınar İY., Pınarspor, İstinye, Reşitpaşa, Kireçburnu, Madenspor, Kavakspor, Çayırbaşı, Büyükdere gibi takımlar amatör futbol liglerinde mücadelelerine devam etmektedirler.
  Sarıyer Gençlik Kulübü 1940 yılında kurulan kulübün renkleri lacivert ve beyazdır. Lacivertin asaleti, beyazın ise temizliği simgelediği kabul edilmiştir. Sarıyer 2006-2007 sezonunda Türkiye 2. Lig B Kategorisi 1. Grupta mücadele etmektedir.
 2. 2
  ADVİE
  Bayan Üye

  Cevap: İstanbul İlinin Sarıyer İlçesi

  toplam olarak 35 adet mahallesi vardır , sarıyer İstanbul'un Avrupa yakasında yer alan ilçedir. Güneyde Beşiktaş, güneybatıda Kağıthane ve batıda Eyüp ilçeleri ile doğuda İstanbul Boğazı bulunur+ Yorum Gönder
5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi